استیو جابز اینگونه، شروع کرد به تغییر دادن دنیا

استیو جابز اینگونه، شروع کرد به تغییر دادن دنیا

برای سال ها، استیو جابز اثر بسیار بزرگی بر دنیای تکنولوژی، طراحی، موسیقی و سایر رشته ها داشت. به جز بعضی از پیشگامان تکنولوژی مدرن، استیو جابز مسیر غیر معمولی را به سمت موفقیت در تجارت طی کرد. بگذارید به بعضی از سرخط های داستان او نگاه دقیق تری بیندازیم. برای معرفی دقیق تر جابز، من به شدت کتاب استیو جابز به قلم والتر ایساکسون را مطالعه کنید. من در حال حاضر این کتاب را می خوانم و به شدت مرا درگیر خودش کرده (که البته منبع اصلی من برای این مقاله بوده است)

قبل از اپل

از جهاتی، جابز برای به دست آوردن بهترین نتیجه در انقلاب دیجیتال، از مکان و زمان درستی شروع کرد. استیو جابز دوران رشد خود را به همراه والدینش، پل جابز و کلارا جابز در ماونتن ویو سپری کرد. علاوه بر اینکه برای ساخت بعضی وسایل و ماشین ها از طرف پدرش مورد قدردانی قرار می گرفت، جابز، تجربه های بیشماری را با مهندسان HP و دیگرانی داشت که در همان زمان در کالیفرنیا اقامت داشتند.
جابز درباره ایده ها و تمایلات نو، و جمع کردن این ایده ها از روش های غیر معمول، ذهن بسیار روشنی داشت. با گذشت زمان، نگاه تجربه گرای او کمی اطرافیان را ناامید کرد (به عنوان مثال رژیم سخت و مدام در حال تغییر او). هرچند که این نزدیک شدن به هدف کم کم شکلِ همان نما و دید اولیه او از محصول مورد نظر را می گرفت. جابز در زمان تحصیلش در کالج Reed و بعد از آن، چیزهایی درباره خوشنویسی، مذاهب شرقی، طراحی و کلی موارد دیگر یاد گرفت. با وجود اینکه جابز کالج را رها کرد، همچنان کار اساتید و مربیانی را که به او کمک کردند تا مهارت هایش را افزایش بدهد، دنبال می کرد (به عنوان مثال سفرش به هند درسال 1974).
در طول دهد 70، جابز یکی از میان همه مردمی بود که در کالیفرنیا زندگی می کردند و به طراحی در دنیای تکنولوژی علاقه مند بودند. وقتی که شرکای کاری اش و موسس شرکت اپل، استیو بوسنیاک تصمیم به تخصص گرایی در بخش مهندسی گرفت، جابز به اهمیت ساختار یک محصول مورد پسند مصرف کننده (مشتری پسند) پی برد. بر اساس شرح حالی که والتر ایساکسون نوشته، جابز به شدت مشتاق بود که یک کامپیوتر یکپارچه بسازد. این تمرکز بر خواست مشتری، تا زمانی که محصولات اپل خود را از سایر محصولات جدا کردند، ادامه داشت (به عنوان مثال در سال 1975 دستگاهی به نام آلتر، که ایساکسون آن را اینگونه توضیح می دهد: “فقط یک توده از قطعات مختلف به قیمت 495 دلار که باید به یک بُرد لحیم می شد تا بتواند کارهای سبکی را انجام بدهد.” صفحه 59)

سال های ابتدایی کمپانی اپل

در ادامه بعضی از موفقیت های اولیه با ساخت و فروش لوازم الکترونیک (به عنوان مثال Blue Box که امکان برقراری تماس رایگان را ایجاد می کرد)، جابز و بوسنیاک شروع کردند به ساختن کامپیوتر. در 1975، جابز اولین کامپیوتر را برای گروهی از تکنولوژی بازها، معرفی کرد، که چندان هم خوب پیش نرفت. آنگونه که ایساکسون می گوید: “حضار خیلی تحت تاثیر قرار نگرفتند. محصول اپل ریزپردازنده های ارزان قیمتی داشت.” (صفحه 66) وقتی جابز این کامپیوتر اولیه را برای کلوپ کامپیوتری هومبرو معرفی کرد، این تجربه احتمالا یکی از دلایل مهمی بود که جابز را در رابطه با تحقیقات بازار و برآورد ظرفیت مشتریان، به آدمی دیرباور تبدیل کرد.
خوشبختانه البته برای ما، جابز تصمیم گرفت محصولش را بفروشد و خیلی زود مشتری مورد نظر هم برای این محصول پیدا شد. در ابتدای دهه 80، کامپیوتر اپل، کمپانی رشد یافته و کاملی بود. کامپیوتر اپل II هم فروش خوبی را آغاز کرده بود. در طول دهه 80 رکورد جابز دچار کمی تغییر شد. از یک طرف، به خاطر تعهد نسبت به کیفیت های برجسته محصول، بسیار محبوب و شناخته شده بود، از طرفی دیگر، مدام تقاضا برای افزایش این کیفیت و تعهد، بالا می رفت. متاسفانه، دستیابی جابز به موفقیت های کاری، گاهی باعث پیدا شدن دشمنانی هم می شد. این رسیدگی و تعهد، دلایل اصلی کشمکش هایی در ساختمان پروژه بودند و باعث راه اندازی و عرضه محصول جدید می شدند.
با نگاهی به گذشته و سال های ابتدایی کار جابز و بازگشتش به اپل، این همه اشتیاق و هیجان او برای تکنولوژی، دنیا را دچار تغییراتی کرد. کامپیوترهای اپل، به عنوان با کیفیت ترین محصولات، به رسمیت شناخته می شوند و این عنوان را به درستی کسب کردند. شهرت کمپانی به خاطر طراحی برجسته محصولات یکی از آخرین افتخارات او بود. در سال 2015، آخرین ساعت به بازار آمده اپل، جایزه طراحی IF را برد.

 

روی تصویر کلیک کنید .

استیو جابز اینگونه، شروع کرد به تغییر دادن دنیا

استیو جابز اینگونه، شروع کرد به تغییر دادن دنیا

 

اختصاصی زیبایی ایرانی – تکنولوژی