صحبت با کودکان درباره مصرف سیگار

صحبت با کودکان درباره مصرف سیگار

صحبت کردن با کودکان درباره مصرف سیگار بسیار سخت است. آمار نشان می دهد که 90 درصد از بزرگسالان سیگاری، مصرف سیگار را در کودکی شروع کرده اند. هر روزه در آمریکا، 3450 کودک 12 و 17 ساله ، شروع به کشیدن اولین سیگار می کنند، حدود یک چهارم از آنها به کسانی تبدیل می شوند که هر روز سیگار می کشند.
کودکان به دلایل متفاوتی سیگار کشیدن را شروع می کنند. برخی از آنها فکر می کنند که با سیگار کشیدن بزرگ تر می شوند و می توانند با دیگر بچه ها مطابق شوند، برخی برای کاهش وزن و برخی دیگر در شرایط سخت و دشوار این کار را انجام می دهند. برخی افراد سیگار می کشد زیرا احساس می کنند که مستقل می شوند. برخی دیگر از کودکان سیگار می کشند زیرا این کار را در طول زندگی خود دیده اند و به نظرشان طبیعی است.
شما باید گفتگو را درباره مصرف سیگار در 5 یا 6 سالگی شروع کنید و آن را در سالهای دبیرستان نیز ادامه دهید. کودکان زیادی مصرف سیگار را در یازده سالگی شروع می کنند و در 14 سالگی به آن معتاد می شوند. سعی کنید با کودکانتان درباره مصرف سیگار قبل از شروع مدرسه هنگام بازی یا بعد از شام صحبت کنید.
والدین باید مطمئن شوند که کودکان خطرات مصرف سیگار را درک می کنند. مصرف سیگار می تواند منجر به سرطان، بیماری قلبی و بیماری های ریوی شود. اثرات کوتاه مدت شامل سرفه و تحریک گلو می شود. در طول زمان، افزایش بیماری های قلبی و فشار خون، برونشیت و آمفیزیم نیز دیده می شود.
بهترین راه برای منع کودکان از کشیدن سیگار می تواند موارد ذیل باشد:
تشویق کودکان برای شرکت کردن در فعالیتهایی که آنها را از کشیدن سیگار دور می کند مانند ورزش
صحبت کردن با کودکان به طور مداوم درباره خطرات سیگار. اگر دوستان و یا بستگانتان براساس مصرف سیگار فوت کرده اند، به کودکان اجازه دهید تا این موضوع را بداند.
قوانینی را در خانه خود اجرا کنید که از کشیدن سیگار ممانعت می کند.
اگر خودتان سیگار می کشید، آن را ترک کنید. مهم است که در این مورد یک الگوی خوب برای کودک خود باشید.
اگر سیگار می کشید به کودکتان اجازه دهید که بدانید شما اشتباه کرده اید و در حال تلاش برای ترک آن هستید.
هیچ گاه در مقابل کودکان سیگار نکشید و یا به آنها سیگار تعارف کنید، سیگارتان را جایی بگذارید که کودکان نتوانند آن را پیدا کنند.
علائمی که نشان می دهد کودک شما سیگار می کشد:

بوی سیگار بر روی لباس ها
سرفه کردن
التهاب گلو
نفس کشیدن سخت
کاهش عملکرد ورزشی
حساسیت بیشتر در مقابل سرما خوردگی
کوتاه شدن نفس ها

اگر هر کدام از این علائم را در کودک خود مشاهده کردید، در مقابل او جبهه گیری نکنید. اول از کودکتان درباره این موضوع بپرسید. بوی سیگار در لباس ممکن است به این دلیل باشد که فرزند شما با دوستانش که سیگار می کشند معاشرت کرده است. همچنین می تواند به این دلیل باشد که فرزند شما فقط یکبار سیگار را امتحان کرده است. به یاد داشته باشید، بسیاری از کودکان فقط یک بار سیگار را امتحان می کنند و و لزوما یک سیگاری دائم نخواهند شد.

اختصاصی زیبایی ایرانی – والدین و کودکان