همه چیز درباره کربو هیدرات ها (قسمت اول)

همه چیز درباره کربو هیدرات ها (قسمت اول)

در این مقاله میاموزید :

۱) چرا کربوهیدرات‌ها مهم هستند و چرا باید دقیقا به اندازه پروتئین به آنها نیز اهمیت دهیم
۲) تفاوت میان کربوهیدرات‌های ساده و پیچیده و اینکه کدام برای عضله‌ سازی مناسب تر است
۳) بهترین زمان برای مصرف کربوهیدرات‌ها چه زمان می‌باشد
۴) کربوهیدرات‌ها چگونه در فرایند عضله‌ سازی کمک میکنند
۵) توضیحاتی در مورد مکمل‌های کربوهیدرات محبوب نظیر واکسی مایز و ویت گینر ها
۶) تاثیر مصرف کربوهیدرات‌ها روی عملکرد ورزشی
۷) تفاوت میان دکستروز، مالتودکسترین و واکسی مایز
۸) چند گرم کربوهیدرات روزانه بر اساس اهداف، نوع تیپ بدنی و وزنتان نیاز خواهید داشت

 

کربوهیدرات‌ها  این روز‌ها بد نام شده اند.در سالیان اخیر رژیم‌های کم کربوهیدرات و کتوجنیک محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند.محبوبیت اینگونه رژیم‌ها باعث شده است که برخی‌ از افراد از مصرف کربوهیدرات‌ها دوری کنند.در حالی‌ که اکثر بدن سازان از انواع پروتئین‌ها و اسید‌های چرب ضروری (چربی‌‌های سالم) استفاده میکنند اینطور به نظر می‌رسد که توجه کافی‌ را به کربوهیدرات‌ها ندارند.این موضوع یک اشتباه بزرگ می‌باشد!
اگر از کربوهیدرات‌ها به درستی‌ استفاده شود میتوانند باعث عضله‌ سازی، جلوگیری از تجزیه عضلات و حتی افزایش سرعت متابولیسم شوند.برای اینکه بتوانید از کربوهیدرات‌ها در جهت رسیدن به اهداف خود استفاده کنید اول از همه باید بدانید که کربوهیدرات‌ها در بدن چگونه مورد استفاده قرار میگیرند.

 

کربوهیدرات چیست؟

کربوهیدرات‌ها در بیوشیمی به عنوان ساکارید‌ها شناخته میشوند.این ساکارید‌ها سپس به چهار گروه شیمیایی دیگر تبدیل میشوند که عبارتند از مونوساکارید ها، دی ساکارید ها، الیگوساکارید‌ها و پلی ساکارید ها.مونوساکارید‌ها و دی ساکارید‌ها به عنوان قند در نظر گرفته میشوند.این قندها همچنین با عنوان کربوهیدرات‌های ساده نیز از آنها نام برده میشود.الیگوساکارید‌ها و پلی ساکارید‌ها به کربوهیدرات‌های پیچیده اشاره دارند.
واژه های ساده و پیچیده امروزه بسیار بیشتر از سایر موارد توسط مردم گفته میشود اما اگر شما می‌خواهید که دوستان خود را در مورد آگاهی‌ خود از کربوهیدرات‌ها غافلگیر کنید میتوانید از اصطلاحات دیگر آن نیز استفاده کنید.
میزان سرعت هضم کربوهیدرات‌ها بسته به نوع منبع آن متغیر می‌باشد.شاخص میزان سرعت هضم کربوهیدرات‌ها شاخص گلیسمیک نام دارد.هرچقدر میزان رتبه یک کربوهیدرات در این شاخص بیشتر باشد یعنی‌ سرعت جذب آن نیز بیشتر است و هر چقدر رتبه آن کربوهیدرات پایینتر باشد به همان نسبت سرعت جذب آن کمتر می‌باشد.
اما چرا باید برای ما سرعت هضم کربوهیدرات‌ها اهمیت داشته باشد؟ این موضوع مرتبط با هورمون انسولین می‌باشد.انسولین یک هورمون آنابولیک بسیار قدرتمند می‌باشد که زمان مصرف کربوهیدرات‌ها ترشح میشود.اگر کربوهیدرات مصرفی ما به سرعت هضم شود باعث ترشح مقادیر بسیار بالایی از انسولین میشود.
اما اگر کربوهیدرات مصرفی دیر هضم باشد ترشح انسولین به صورت پایدارتر و آرامتر صورت خواهد پذیرفت.همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد این موضوع در هنگام تمرین که عضلات ما در خطر تجزیه قرار دارند بسیار کمک کننده خواهد بود.

 

اختصاصی زیبایی ایرانی – بدنسازی و فیتنس