10 تاکتیک کاهش وزن غیر مرسوم که واقعا جواب می دهد

10 تاکتیک کاهش وزن غیر مرسوم که واقعا جواب می دهد

اگر تنها یک چیز وجود داشته باشد که درباره آن با هم موافق باشیم، این است که خوردن غذاهای خوشمزه، جزو بهترین تجربه هاست. این کار می تواند حال و هوای شما را عوض کند، انرژی که برای برگشتن به یک روز سخت کاری لازم دارید را به شما می دهد، و حتی می تواند بخش مهمی از یک قرار عاشقانه باشد. غذاهای چرب، شور و شیرین، بدجوری به نظر ما خوشمزه هستند، چون اینگونه غذاها به ندرت در طبیعت یافت می شوند و برای انجام عملکردهای صحیح ما لازم هستند. با گذشت زمان، ما مکانیزم هایی را توسعه دادیم که ما را هرچه بیشتر به غذاهای پر کالری وابسته کرده و جسم ما به سمت چاقی مفرط تمایل پیدا کرده است، که بر ساختار و ترکیب و پیوند عضلات سوار می شوند، چون این سیستم باعث می شود که مجبور باشیم مدت زمان بیشتری را با منابع کمتری، سر کنیم.
ترکیب خصلت های طبیعی با این حقیقت که شیوه زندگی مدرن ما، مجبورمان می کند تا تحرک روزانه کمتری داشته باشیم، و همه ما دستورالعمل های کاملی برای افزایش وزن در دسترس داریم و به مشکلات سلامتی متعددی روبه رو هستیم. اکثریت ما هیچ امیدی نداریم که بتوانیم نیروی جسممان را به آنچه در اجداد ما وجود داشته، حتی نزدیک کنیم، به هرحال ما نیازی نداریم که برای ادامه بقا، تلاش ویژه ای بکنیم، پس به هر کمکی برای اینکه بتوانیم خودمان را متناسب و سالم نگه داریم، نیاز داریم.
با در نظر داشتن این مطلب، در اینجا تاکتیک های غیر معمولی را معرفی می کنیم، که به انرژی زیادی نیاز ندارند، اما وقتی به سیستم عادی اضافه می شوند، تغییرات اساسی در طرح و نقشه همه چیز به وجود می آورند.

1- خانه را تمیز نگه دارید، طوری که همه چیز برق بیفتد

10 تاکتیک کاهش وزن غیر مرسوم که واقعا جواب می دهد

10 تاکتیک کاهش وزن غیر مرسوم که واقعا جواب می دهد

قبول کنیم که اکثر مردم باید مجبور شوند تا حاضر باشند تلاش مضاعفی را صرف مسائل مرتبط با خانه داری کنند. برای اینکه خانه تان را همیشه بی عیب و نقص و تمیز نگه دارید، باید حداقل هر روز جارو برقی بکشید، چندبار در روز ظرف ها را بشویید، هر روز گردگیری کنید، و شست و شوی لباس ها و اتو زدن آنها هم به همان اندازه مهم است. انجام همه اینها نیازمند مقداری تلاش اضافی است، که واقعا می تواند به نفع شما باشد.
وقتی خانه را تمیز می کنید، زمانی را سرپا می گذرانید و نیرو صرف می کنید، که کمک می کند تا کالری بسوزانید. ضمنا در این زمان ها کمتر به غذا فکر می کنید و با این همه مشغله و کار منزلی که دارید کمتر سراغ خوردن هله هوله ها می روید.

2- خانه تان را زیادی سرد یا گرم نکنید

بدن، در زمانی که دمای هوای اطراف، بهینه نیست، برای ایجاد گرما و یا سرما، کالری می سوزاند. اگر به محض تغییر دما سریعا آن را با استفاده از وسایل سرمایش و گرمایش جبران کنید، یعنی در تابستان، هوا را خنک و در زمستان، محیط را گرم نگه دارید، در واقع به خودتان ضرر زدید. تمام چیزی که سرعت کاهش وزن شما را سرعت می بخشد، تمرکز بر ذخیره انرژی در زمان گرما است، و با انجام این کار، شما بدناتن را مجبور می کنید تا برای ثابت نگه داشتن حرارت مرکزی بدن، تلاش کند، و برای این کار بدون انجام هیچ فعالیت خاصی، مقداری کالری اضافی بسوزاند.

3- به غذاهایتان ادویه بزنید

10 تاکتیک کاهش وزن غیر مرسوم که واقعا جواب می دهد

10 تاکتیک کاهش وزن غیر مرسوم که واقعا جواب می دهد

حقیقت دارد که فلفل قرمز، می تواند سوخت و ساز بدن را سرعت ببخشد، البته نه تا حد قابل ملاحظه ای. بزرگترین فایده ای که از خوردن غذاهای پر ادویه، در رابطه با کاهش وزن، نصیبتان می شود، این حقیقت است که باعث می شود آهسته تر غذا بخوریم و در نتیجه، به طور کلی کمتر غذا بخوریم. نمی توانید غذا را به یکباره از داخل بشقال داخل دهانتان بگذارید، چرا که در این بین نیاز دارید که تنفس کنید و چیزی بنوشید، و این یعنی مقداری از کالری های غذا را از آن کم می کنید.

4- غذا را بر روی ظرف های قرمز رنگ، سرو کنید

رنگ قرمز، همیشه با معنای توقف و خطر، همراه است. اگر غذا را در ظرف یا بشقاب قرمر بخوریم، مدام به ما یادآوری می شود که در حال رژیم هستیم و مغز ما به شکل ناخودآگاه به ما گوشزد می کند که در حال انجام کاری هستیم که درست نیست، و این باعث می شود که پرخوری نکنیم. اگره این روش را با روش استفاده از ظرف کوچک ترکیب کنید، به راه موثرتری برای کنترل وعده هایتان دست پیدا خواهید کرد.

5- موقع کار، از غذاهای لقمه ای با سایز متوسط (به اندازه یک گاز) استفاده کنید

این مورد شبیه یک جور شمارش بصری به نظر می آید. همانطور که همه ما می دانیم، وقتی که بسته از خوراکی های کوچک جلویمان بگذاریم، بسیار راحت می توانیم همه آنها را بخوریم بدون اینکه حتی بفهمیم چقدر خورده ایم. در حالی که یک ظرف از غذاهایی که سایز متوسط به اندازه یک گاز دارند را به راحتی می توان با همکاران شریک شد، بنابراین شما با حجم کمتری از خوراکی به خوردن پایان می دهید، چون دیگران را هم با خودتان همراه کردید و وعده مناسبی را مصرف کردید. نکته ماجرا همینجاست که شما خودتان را مجبور می کنید تا غذایتان را با دیگران شریک شوید، و با همین اسنک ساده و کم، مثل یک غذا برخورد کردید که نمی توانید همه آن را بخورید.

6- به همراه بعضی از دوستانتان به خرید بروید

10 تاکتیک کاهش وزن غیر مرسوم که واقعا جواب می دهد

10 تاکتیک کاهش وزن غیر مرسوم که واقعا جواب می دهد

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مردم در زمان کاهش وزن دارند، پیدا کردن وقت آزاد و انگیزه ای است که بتوانند به فعالیت های فیزیکی بپردازند، تا کالری بیشتری بسوزانند. خب، یکی تحرکات فیزیکی سبک، مثل پیاده روی، برای چند ساعت می تواند مقادیر قابل توجهی کالری بسوزاند، پس نباید در رابطه با احساس خستگی، نگران باشید. اگر این کار را در قالب یک فعالیت سرگرم کننده، مثلا خرید انجام بدهید، می توانید با گشت و گذار در مراکز خرید، بالا و پایین رفتن از پله ها، برداشتن اجناس و حمل کردن پاکت های خرید، برای حدود 2- 3 ساعت و بدون اینکه متوجه شده باشید، فعالیت فیزیکی انجام دهید. فقط برای خوردن یک برگر یا نوشیدن یک فنجان قهوه با خامه و شکر اضافه، توقف نکنید- فقط کمی سالاد یا میوه را به عنوان یک خوردنی سبک انتخاب کنید.

7- به بهداشت دهان و دندانتان رسیدگی کنید

بلافاصله مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی، نشانه ایست به این معنا که زمان غذا خوردن به پایان رسیده است و ضمنا طعم نعنایی که خمیر دندان در دهان باقی می گذارد، باعث می شود مزه همه خوردنی های بعدی، عجیب و کمی بد باشد. شما تا حدود 10- 20 دقیقه بعد از مسواک، یا تا زمانی که طعم نعنا در دهانتان هست، تمایلی به خوردن نخواهید نداشت، و در این فاصله می توانید چیزی را برای سرگرم کردن خودتان پیدا کنید. شما دندان هایتان را می شویید و از ناخنک زدن به هله هوله ها، بعد از اینکه غذا خوردید، غافل شوید، پس این جزو عادت های بسیار خوبی است که باید آن را در خودتان ایجاد کنید.

8- به جای تماشای تلویزیون، کتاب بخوانید

10 تاکتیک کاهش وزن غیر مرسوم که واقعا جواب می دهد

10 تاکتیک کاهش وزن غیر مرسوم که واقعا جواب می دهد

ما وقتی در حال تماشای تلویزیون هستیم، می خوریم، اما اگر دستانتان به گرفتن و ورق زدن یک کتاب بند باشد، و ذهنتان مشغول مطالعه، وقت و شانسی برای خوردن باقی نمی ماند. یک کتاب خوب، مخصوصا اگر کتابی باشد که به تازگی آن را خریده اید، مسلما دوست ندارید که با انگشت های شکلاتی روی آن، لک بیندازید، به همین خاطر نسبت به تماشای تلویزیون، نیاز به تمرکز بیشتری دارد و ذهن را بیشتر درگیر می کند، و باعث می شود که گرسنگی را فراموش کنید.

9- غذاهای سنتی و خانوادگی بخورید

غذا خوردن با خانواده به معنای انتظار برای آماده شدن یک غذای حسابی است (تزیین غذا فکر شما را طوری مشغول می کند که قبل از غذا هله هوله نمی خورید) وچون در حال گپ و گفت با دیگران هستید، بسیار آرام تر غذا می خورید و ضمنا سعی می کنید که مرتب تر و باکلاس تر رفتار کنید. بعضی از غذاهای سنتی و خانوادگی، چند مرحله مختلف دارند و بسیاری از چیزها اعم از خوردنی ها و نوشیدنی هایی که انتظار دارید، در آنها پیدا می شود.
اگر مهمانی شام بزرگی در تعطیلات خانوادگی برپا نیست، می توانید کار متفاوتی را امتحان کنید و یک غذای سالم را برای اعضای خانواده تهیه کنید. در تاین راهی است برای اینکه وسوسه نشوید و رژیمتان را به خاطر اینکه بقیه اعضای خانواده جلوی شما غذا می خورند، نشکنید، شما فقط کافی ست که آرام تر غذا بخورید و پرخوری نکنید، و ضمنا متوجه خواهید شد که غذاهای سالم، خوشمزه هم هستند.

10- حتی اگر تنها هستید، برای شام و ناهار لباس مرتب بپوشید

لباس های گشاد، باعث می شوند که شما احساس راحتی بیشتری بکنید و به این ترتیب به خودتان اجازه بدهید که بیشتر بخورید، اما لباس های تنگ مثل انواع جین، شما را کمی فشرده تر نگه می دارند و نمی گذارند که هرچقدر که می خواهید، بخورید. وقتی احساس رسمی تری داشته باشید، بیشتر تمایل دارید که قوانین را راعایت کنید و انتظارات خودتان را برآورده کنید، مثلا رژیمتان را نگه دارید یا به همین ترتیب درباره نظم و ترتیب اتاقتان، عمل کنید. همچنین، وقتی معده تان با شلوار تنگ جین و کمربند، فشار داده می شود، شما واقعا نمی توانید بیش از حد بخورید. همچنین سعی می کنید که آهسته تر غذا بخورید و از چاشنی های کمتری (سس و ادویه) همراه غذا استفاده کنید، چراکه دوست ندارید لباس های خوبتان خراب و کثیف شوند.
وقتی همه این حرف ها بیان و سپس عملی می شوند، می فهمیم که حرکت به سمت گزینه های غذایی سالم تر، کنترل کالری دریافتی و تلاش برای سوزاندن کالری بیشتر از طریق فعالیت فیزیکی، چیزهایی هستند که در برنامه کاهش وزن، نتایج خوبی را به جا می گذارند. هرچند که، هیچ کس نمی گوید که شما نمی توانید کارها را آسان تر بکنید، سرگرمی های بیشتر یا حتی کلک زدن های گاه و بیگاه. با این نکات مهم در کم کردن وزن، همیشه با انگیزه می مانید و ضمنا با گذشت زمان، به شکل جدی وزن کم می کنید، پس ادامه بدهید و این موارد را امتحان کنید.

 

اختصاصی زیبایی ایرانی – لاغری و تناسب اندام