10 تا از بزرگترین درس های زندگی که باید به یاد داشته باشید

10 تا از بزرگترین درس های زندگی که باید به یاد داشته باشید

“در مدرسه، شما درس هایی را یاد می گیرید و بعد امتحان می دهید. اما در زندگی امتحان هایی می دهید که از آنها درس می گیرید.” تام بادِت
درس های بزرگ بسیار زیادی هستند که ما از زندگی می آموزیم. این درس ها به من کمک کرده اند تا آدمی باشم، که امروز هستم. مطالعه درباره تجربه های دیگران و درس های زندگی، می تواند فهم بهتری از انتخاب راه زندگی به شما بدهد. به منظور قدردانی از ارزشی که این درس ها می توانند به زندگی شما ببخشند، نیاز دارید که زندگی را تجربه کنید و چالش هایی را که زندگی سر راه شما قرار می دهد، بپذیرید، اشتباه کنید، شکست بخورید و یا عقب نشینی کنید. اینها درس هایی از زندگی هستند که همه آنها را از تجربه های زندگیتان که بیشترین آثار را دارند، می آموزید.

پائولو کوئیلو

پائولو کوئیلو

“هیچ کس، چیزی را با گفتن، یاد نمی گیرد، بلکه همه باید خودشان مسائل را کشف کنند.” – پائولو کوئیلو
پس… آماده باشید تا با چشم های باز و نگاهی رو به جلو امتحان های بیشتری را در زندگی پشت سر بگذاریم و درس های بیشتری بیاموزیم.

1- سه عادت پیدا کنید و دوستشان داشته باشید: یکی برای اینکه پول دربیاورید، یکی برای اینکه همیشه شما را سرحال و سرپا نگه دارد و یکی برای اینکه همیشه خلاق باشید.

چیزهای زیادی در زندگی ما وجود دارد که باید آنها را انجام دهیم، حتی اگر دوست نداشته باشیم. حقه ای که می توانیم برای مدیریت این کارها به کار ببریم، این است که در زندگی فعالیت هایی داشته باشیم که واقعا از انجام آنها لذت ببریم. و همه این ماجرا به داشتن دورنما و هدف، و حفظ تعادل در زندگی مربوط می شود.
سلامتی، دارایی و شادی اجزای کلیدی زندگی هستند که شما حتما عاشقش خواهید بود و وقتی که در زندگی فعالیت هایی داشته باشید که تمام این سه را برایتان به همراه بیاورد، آن وقت است که زندگی بر وفق مراد شماست.

2- زیادی فکر کردن ، شما و موقعیت شما را نابود، و همه چیزهای اطراف را دگرگون می کند. شما را دچار نگرانی کرده و همه چیز را بارها و بارها بدتر از آنچه که هست، جلوه می دهد.

 

“فلج و از کار افتادگی از طریق تجزیه و تحلیل” . این عبارت در ویکیپدیا به این شکل توضیح داده شده است: “شرایط تفکر و تجزیه تحلیل بیش از حد، جایگاهی است که در آن، یک تصمیم هرگز گرفته نمی شود و عملی انجام نمی شود، در نتیجه خروجی وجود ندارد. (نتیجه آن، از کار افتادگی خواهد بود)”
نتیجه این که چون هرگز تصمیمی گرفته نشده، تمامی فرصت ها از بین رفته اند. برای تجزیه و تحلیل اینکه باید بر روی یک فرصت طلایی چگونه عمل کنید، وقت زیادی را صرف نکنید و برای تغییر زندگی از محدوده امن آرامش خود خارج شوید. ریسک های خود را مدیریت کنید و به صدای درون خود گوش دهید، جرأت به خرج دهید و عمل کنید.

3- جوری تمرین کنید که انگار هرگز نبرده اید و جوری عمل کنید که انگار هرگز نباخته اید.

این درس زندگی به تمامی درباره ایمان به خود و داشتن نگرش مثبت در زندگی است. ایمان به خود و مثبت گرایی اجزای کلیدی هستند برای اینکه موفق و سرشار از رضایت، زندگی کنید.

4- هرکسی که سعی می کند تا شما را پایین بیاورد، همین الان در جایگاهی پایین تر از شماست.

 

آیا تا به حال شده از اینکه دیگران راجع به شما چه فکری می کنند و چه می گویند ، بترسید؟
اگر پیش از اینکه تصمیمی بگیرید یا عملی را انجام دهید، تایید آن را از دیگران بخواهید، هرگز به راستی خودتان نخواهید بود. اگر دیگران نامهربانانه درباره شما حرف می زنند، آن را نادیده بگیرید چون اظهارات آنها واقعا درباره شما و ارزش وجودی شما نیست. شما نیازی به تایید دیگران ندارید، زیرا به خودی خود ارزشمند هستید. وقتی شهامت پیدا کنید، و برای انجام کنش های مثبت در زندگی، از محدوده آسایش خود قدم بیرون بگذارید، آن وقت افراد بسیاری هستند که شما را حمایت کنند، یا نادیده بگیرند، یا شما را رد کنند یا اینکه با شما مخالفت کنند- و این اصلا مهم نیست. بر روی آن افرادی تمرکز کنید که حامی شما هستند و شما را برای این متفاوت بودن، به شجاعت بیشتری تشویق می کنند.

5- به اینکه یک نفر چگونه درباره دیگران با شما حرف می زند، خوب گوش کنید. چون این همان شیوه ای ست که آنها درباره شما هم با دیگران حرف می زنند.

این درس تماما درباره خودآگاهی است و اینکه شما خود را در محاصره افراد درست ببینید. کسانی که حامی و مشوق هستند، به شما حقیقت را خواهند گفت و در برابر دیگران هم از شما به خوبی و احترام یاد می کنند. اگر شما توسط افرادی احاطه شده اید که شما را تنها ضمیر و نفس شما را هدف می گیرند و مدام از رنج و ناخشنودی دیگران با شما صحبت می کنند، این یک نشانه قطعی ست از اینکه این افراد حرف های مشابهی را درباره شما و پشت سرتان می زنند. مدیریت نفستان، کلید یادگیری این درس است، چراکه این نفس شماست که اجازه می دهد بی اعتمادی و این افکار منفی درباره دیگران به زندگی شما وارد شود.
6- دو چیز را در زندگی به یاد داشته باشید. مراقب افکارتان باشید، به ویژه زمانی که تنها هستید و زمانی که با مردم هستید، مراقب گفته هایتان باشید.
گفتگوی منفی با خودتان، شما را به هیچ کجا نمی رساند. اگر به افکار منفی که در سرتان می گذرد، گوش بدهید، قطعا شما را ذره ذره به سمت زبانی می برد که برای ارتباط با دیگران به آن عادت دارید- به ویژه در شرایط سخت. افکار منفی شما، بدون هیچ شکی، روابط شما را تحت تاثیر قرار می دهد. یک نگرش مثبت، افکار مثبت خلق می کند، که به روابط مثبت منتهی می شود- حتی در زمان های دشوار!

7- شما باید همواره در حال یادگیری باشید، اگر باهوش ترین فرد اتاق هستید حتما در جای اشتباهی ایستاده اید.

دانش آموز زندگی باشید، به جای اینکه فردی باشید که همه چیز را می داند. درس های زندگی را تنها می توان از راه و روش های سخت، یاد گرفت، هیچ راه دیگری وجود ندارد. لذت فراگیری چیزهای جدید را در آغوش بگیرید و به ناشناخته ها قدم بگذارید. وقتی همه چیزهایی که برای دانستن وجود دارد را بدانید، دیگر هیچ لذتی و هیچ درسی برای یادگیری وجود ندارد و این امن ترین و البته قطعا کسل کننده ترین روشی ست که می توانید زندگی کنید.

8- هرگز برای نگه داشتن کسی که به از دست دادن شما اهمیتی نمی دهد، خودتان را نبازید.

این یکی از سخت ترین درس های زندگی ست که تماما درباره فهم عواطفی است که با عاشق شدن همراه است. برای بعضی از مردم، تا وقت یاد گرفتن درس “رو راست بودن با خود” زمان زیاد و موارد زیادی از عاشق شدن و فارغ شدن اتفاق می افتد. این درس هم درباره خود آگاهی و حفظ روابط در چارچوب چشم اندازهاست. اگر شخصی که شما او را دوست دارید، به همان اندازه شما را دوست نداشته باشد، همیشه نشانه هایی وجود خواهد داشت. چیزی که اغلب اتفاق می افتد این است که عشق، ما را نابینا می کند و ما انتخاب می کنیم که این نشانه ها را انکار کنیم. با خودتان رو راست باشید و نیروهایتان را برای افرادی که به بودن شما اهمیت نمی دهند، هدر ندهید.

9- به اینکه چقدر الان تحت فشار و استرس هستید، فکر نکنید و به یاد داشته باشید که چقدر خوشبخت هستید.

استرس و نگرانی، کشنده است. با هر چیزی که در زندگی به شما استرس بد می دهد، روبه رو شوید و مقابله کنید. تمرین سپاسگزاری و حق شناسی را جزو مسائل اصلی روزانه خود قرار دهید. این حق شناسی است که منابع انرژی لازم برای یک زندگی رضایت بخش را برایتان فراهم می کند. استرس و فشار عصبی هیچ گاه برایتان رضایت به ارمغان نمی آورد.

10- “وقتی بعضی ها به آنها به چشم دیوانه نگاه می کنند، ما به آنها می گوییم نابغه. زیرا افرادی که آنقدر دیوانه هستند که فکر می کنند می توانند دنیا را تغییر بدهند، دقیقا همان کسانی هستند که این کار را انجام می دهند.”- استیو جابز

رویای بزرگ داشته باشید، بزرگ فکر کنید، شهامت داشته باشید و به خودتان باور داشته باشید. دور و بر خودتان را با افرادی پر کنید که حامی هستند، تشویق می کنند و به شما باور دارند- و درباره کسانی که شما را پس می زنند و از شما دوری می کنند، نگران نباشید. شکست ها را در آغوش بگیرید و از اشتباهاتتان درس بگیرید. بپذیرید که درس های زندگی تنها با دشواری ها آموخته می شوند و هیچ راه آسانی برای یک زندگی پر از رضایت و خوشنودی وجود ندارد. قهرمان تغییر باشید و به سوی ایجاد تغییر در دنیا گام بردارید.پ

 

 

اختصاصی زیبایی ایرانی – سبک زندگی