10 نشانه به این معنا که شما فوق العاده باهوش هستید، اگرچه که اینگونه به نظر نمی رسید

10 نشانه به این معنا که شما فوق العاده باهوش هستید، اگرچه که اینگونه به نظر نمی رسید

می توانید بگویید که انسان های نه چندان فوق العاده و برجسته زیادی در اطراف شما در رفت و آمد هستند، اما این دلیل نمی شود که تعداد زیادی از آنها وجود داشته باشد، بلکه زیاد دیده شدن آنها به این خاطر است که آنها بسیار پر هیاهو هستند. افراد باهوش بسیاری وجود دارند، اما هرگز این حقیقت را که واقعا باهوش هستند، همه جا جار نمی زنند. این مسئله برای آنها طبیعی شده، و همیشه سعی می کنند که آزادانه و بدون توجه و تمرکز آگاهانه بر روی خودشان، زندگی کنند. می توانید اسم این رفتار صمیمی و خوب را تواضع بگذارید، اما این افراد تا زمانی که شما را با جواهر ارزشمند خرد و حکمتشان، غافلگیر کنند، به میانه روی و اعتدال تمایل دارند. در اینجا برخی از نشانه ها مطرح شده که نشان می دهد ممکن است شما هم یکی از آنها باشید، بدون اینکه اینگونه به نظر برسید.

1- شما یک جغد شب گرد هستید

همانطورکه تحقیقات جدید پیشنهاد می کنند، کسانی که ترجیح می دهند تا دیروقت بیدار بمانند، و بهترین کارها را در طول شب انجام می دهند، به طور متوسط سطح IQ بالاتری نسبت به افراد روز دارند. این تحقیق بیان می کند که قرار نیست شب بیداری، به شکلی جادویی، مغز شما را به سمت باهوش تر شدن، هک کند- چرا که افراد باهوش احتمالا همانطور که در طول شب کار می کنند، در پارتی هم شرکت می کنند و البته می خوابند. در حالی که دوستان شما به سرعت خوابشان می برد، شما برای به دست آوردن اطلاعات مختلف، مطالعه، یادگیری نواختن گیتار و تمام کردن پروژه های مختلف، وب گردی می کنید- و از وقتی این اتفاقات در پشت صحنه در حال وقوع است، اطلاعات و مهارت های شما اغلب اوقات برای سایر افراد غافلگیر کننده است.

2- شما از نوع آدم های ساکت هستید

شما تصورات غلط بسیاری درباره افراد کم حرف و ساکت پیدا خواهید کرد، ای. جی. به عنوان یک فرد درونگرا که به لحاظ اجتماعی بی دست و پا و رشد نیافته است و برچسب هایی مشابه اینها، شناخته می شد. و این لزوما حقیقت ماجرا نیست، و همینطور همه افراد ساکت، لزوما باهوش نیستند، اما افراد به شدت باهوش اگر به جایگاه خاصی دست پیدا کنند، اغلب از حرف زدن زیاد خودداری خواهند کرد. آنه مدت زمانی را برای اندیشیدن به چیزی که قرار است بگویند، و آماده کردن پاسخ های مناسب صرف می کنند، و به طور کلی سکوت را بهتر از گفتگوهای حقیر و بی هدف می دانند.

3- شما با مشکلاتتان مواجه می شوید

ممکن است گاهی خودتان را با مجموعه ای از مشکلات سخت رو در رو ببینید، اما یک فرد باهوش هرگز اجازه نمی دهد که این مسائل او را از پا در بیاورد. یک فرد خیلی باهوش می داند که چگونه مشکلاتش را اولویت بندی کند و قبل از اینکه این مشکلات فرصتی برای عرض اندام و احتمالا خارج شدن از کنترل داشته باشند، آنها را حل کند. اگر از آن دسته آدم هایی هستید که با مشکلات رو در رو می شوید و به همه چالش ها و گرفتاری ها خوش آمد می گویید، شانس زیادی دارید که در دسته افراد باهوش قرار بگیرید.

4- شما با افراد باهوش و خلاق وقت می گذرانید

همراهان شما، انعکاس مناسب و درستی هستند از آنچه که شما به عنوان یک فرد هستید. افراد باهوش تمایل دارند که با افرادی شبیه خودشان وقت بگذرانند، یعنی افراد باهوش و خلاق و بافرهنگ. اما همیشه استثنا هم وجود دارد، اما اگر حدود 80% افراد زندگی شما باهوش و جالب هستند، شما احتمالا به خوبی مصداق این تعریف هستید.

5- شما برای تکامل تلاش می کنید

ممکن است در ظاهر و یا صحبت کردن شما چیز خاصی که به هوش ویژه ای اشاره کند، وجود نداشته باشد، روشی که شما به آن عمل می کنید، بهترین شاخص سنجش است. افراد باهوش همواره در تلاش برای رسیدن به تکامل هستند، بنابراین هرزمانی که آنهارا می بینید، می توانیدا پیشرفت های هرچند جزئی را در آنها تشخیص بدهید. آنها همیشه نسبت به قبل کمی فرق کرده اند. این میل به تکامل به لحاظ روحی در همه وجوه زندگی اعمال می شود، از تلاش برای بهتر به نظر آمدن بگیرید تا کار بر روی توانایی خوب صحبت کردن، تا صرف ساعت ها وقت برای تمرین ضربه زدن در گلف و یا پرتاب دارت.

6- شما تمایل دارید که منتقد خودتان باشید

افراد خود شیفته بسیاری در اطراف ما وجود دارند، به طوری که درباره اینکه چقدر در بعضی کارها خوب هستند، به خودشان و دیگران دروغ می گویند، به همین خاطر دیدن کسانی که منتقد خودشان هستند و یا انتقاد دیگران را می پذیرند، مثل تنفس هوای تازه و پاکیزه است. هرچند که بعضی افراد ممکن است به شکل فعالانه ای سعی نکنند که به عنوان یک فرد باهوش به نظر برسند و دیگران را تحت تاثیر هوش خود قرار بدهند، توانایی اعتراف به کمبود دانسته ها و پذیرش اشتباهات و امیدواری و تلاش برای تصحیح این اشتباهات، به هر حال به انها چهره یک انسان باهوش می دهد.

7- شما دوست دارید که همیشه فردی مطلع باشید

افراد باهوش دوست دارند که همیشه با اطلاع از پیشرفت های اخیر در رزمینه های مختلف به روز باشند، و مدام سعی می کنند که خودشان را ارتقا بدهند. یک فرد باهوش همیشه با اطلاع از اخبار محلی و جهانی، به روز خواهد ماند، همانگونه که سعی می کند تا هرچقدر که می تواند درباره عناوین و موضوعاتی که مستقیما به زندگی اش مرتبط است، یا به هر دلیلی برایش جالب است، بداند. جمع آوری اطلاعات، یادگیری مطالب جدید و ارتقاء مهارت های کاربردی، برای افراد فوق العاده باهوش یک هدف بلند مدت در زندگی ست، و آنها همیشه راه و روشی برای اینکه سر خودشان را گرم کنند و مشغول باشند، پیدا خواهند کرد.

 

8- شما به طور مداوم با انبوهی از پروژه های مختلف مشغول هستید

صحبت درباره مشغله های کاری، شاخص خوبی ست برای اینکه بفهمید با یک آدم بسیار باهوش سر و کار دارید، چون حقیقت این است که آنها همیشه تعدادی پروژه در دست دارند که مشغول کار بر روی آن هستند. این کارها ممکن است تجدید لاک ناخن ها و یادگیری چند اصطلاح به درد بخور به زبان ماندارین باشد، یا مطالعه درباره تعمیرات منزل DIY ، یادگیری رقص، رفتن به آشپزخانه و کار بر روی یک دستور پخت جدید، یا تدوین یک کتاب درباره معماری اولیه قرون وسطی. در حالی که بسیاری از مردم فقط دوست دارند که خودشان را مشغول نگه دارند، یک فرد باهوش وقت های آزادش را با فعالیت هایی پر می کند که باعث پیشرفت او در یک یا چند جهت می شود. نه اینکه همه افراد باهوش تولید کننده و بهره ور باشند، اما پرکاری و مشغله شاخص خوبی برای فهمیدن میزان درک، شعور و آگاهی هر فرد است.

9- شما همیشه سئوال های درستی می پرسید

وقتی که با یک فرد باهوش صحبت می کنید، که مدام سنگ خودش را به سینه نمی زند، حتما توجه کرده اید که آنها هرگز نمی خواهند که عنان گفتگو را از چنگ شما دربیاورند یا اینکه تک گویی های مفصل و طولانی را آغاز کنند. در واقع آنها به آرامی می نشینند و به آنچه که شما می گویید گوش می دهند، ضمنا اجازه می دهند که برای چند لحظه سکوتی برقرار شود و سپس همانطور که آنها فکر می کنند، همه مسائل برطرف می شود. هرچند که، در همان ابتدا که سئوالی می پرسند، در واقع دقیقا به هدف می زنند. آنها همیشه توصیه های به درد بخوری می کنند یا حتی شما را به سمتی می برند که با پای خودتان در مسیر درست قرار بگیرید. اگر دوستانتان از هم صحبتی با شما لذت می برند و به شما می گویند که شنونده خوبی هستید، شما احتمالا دوست بسیار خوبی هستید و در این زمینه بسیار هم باهوشید.

10- شما فکر نمی کنید که این فقط شما هستید که فوق العاده باهوشید

در راستای پدیده ای به نام اثر دانینگ کروگر، افرادی که شایستگی کمتری دارند، تمایل بیشتری به دستِ بالا گرفتن خودشان و غلو درباره توانایی هایشان دارند، در حالی که افراد با کفایت معمولا خودشان را دست کم می گیرند. این در راستای حقیقتی ست که هر چه باهوش تر، مطلع تر و ماهرتر باشید، بیشتر درک می کنید که چقدر فضا و کار برای انجام دادن و پیشرفت کردن باقی مانده و ان وقت است که دیگر سطح معلومات و توانایی های فعلی، شما را راضی نمی کند.

 

هوش واقعی، حقیقتا، نمی تواند پنهان و فراموش شده بماند یا نقاب به چهره بزند، و نکته اینکه بسیاری از افراد فوق العاده باهوش در ظاهر، انسان هایی کاملا معمولی به نظر می رسند، این نیست. آنها سرتاپا با این لباس هوش و درک، پوشیده شده اند اما هرگز آن را به رخ کسی نمی کشند.

 

اختصاصی زیبایی ایرانی – روانشناسی