15 چیز که فقط افراد رُک می فهمند

15 چیز که فقط افراد رُک می فهمند

 

احتمالا این نقل قول را شنیده اید که “مراقب باش که چه آرزویی می کنی”، و این برای زندگی، یک رهنمود اساسی و خوب محسوب می شود، به خصوص وقتی با یک فرد رک و صریح اللهجه سر و کار دارید. اگر نظر این افراد را بخواهید، آن را دریافت می کنید. مستقیم و بدون تعارف. هر کس که در میان جمع خانواده یا دوستان، به رک گویی مشهور است، می داند که این ویژگی به طور همزمان، هم موهبت است و هم بلا. از یک طرف، مردم صداقت شما را ارزشمند می دانند، از سویی دیگر، اینکه شما همیشه بتوانید به هر کسی بگویید که چگونه فکر می کنید، یک معجزه بزرگ است، چرا که شما اغلب گرفتار کارها و مسائل خودتان هستید.
این شما و این 15 چیز که فقط افراد بی تعارف آن را می فهمند.

1- آنها از داستان ها و ماجراهای طولانی، متنفر هستند

اگر تا به حال حتی یک قسمت از سریال “دختران طلایی” را دیده باشید، احتمالا با داستان های سنت اولاف که رُز آنها را تعربف می کند، آشنا هستید. داستان هایی درباره قاطری که برعکس، روی شیر کره ای اسکی می کند و راه های بی شمار پختن شاه ماهی. به ناچار یکی دیگر از دخترها– معمولا دوروتی- رشته کلام را پاره می کند و می گوید “رُز، برو سر اصل مطلب! “. افراد رُک، هیچ مشکلی ندارند که درباره افکارشان حرف بزنند، بنابراین هر زمان که دیگران نتوانند سریعا اصل مطلب را بیان کنند، آنها صبر و قرار خود را از دست می دهند، و به صراحت قضیه را به شما گوشزد می کنند.

2- آنها زیاد غذرخواهی می کنند

صراحت لهجه، اغلب می تواند با گستاخی یا رفتار غیر دوستانه، اشتباه گرفته شود. وقتی که درباره ظاهر جدید یکی از دوستان، اظهار نظر چاپلوسانه ای نمی کنند، به این خاطر است که به این قانون طلایی معتقدند که می گوید دوستان واقعی اجازه نمی دهند که دوستشان در حالی که دامنی به رنگ استفراغ گربه پوشیده، خانه را ترک کند (یعنی این افراد چون معتقدند که دوست واقعی، عیب دوستش را گوشزد می کند، دلیلی برای چاپلوسی و تملق بیش از حد ندارند). مشکل اینجاست که از این توصیه پر معنا و درست، همیشه برداشت خوبی صورت نمی گیرد، به همین خاطر، این افراد اغلب اوقات خود را در حال تکرار این جمله می بینند که “من منظوری نداشتم”. بنابراین اغلب آنها باید این جمله را روی تی شرت خود چاپ و یا روی پیشانی شان خالکوبی کنند.

3- آنها اغلب به دیگران توهین می کنند

آیا تا به حال رمان “غرور و تعصب” نوشته جین آستِن را خوانده اید؟ آیا اولین پیشنهاد آقای دارسی به الیزابت بنت را به یاد دارید؟ زمانی که به روابط خانوادگی آزاردهنده او اشاره می کند، می توانست بگوید، “شاید مادر تو باید یاد بگیرد که زبانش را در جمع، نگه دارد.” البته، اما او به جای این حرف، گفت “از من انتظار داری که به خاطر حقارت ارتباطات تو خوشحالی کنم؟ که به خودم از بابت امیدواری به ارتباطی که افرادش بدون شک شرایط زندگی پایین تری نسبت به من دارند، تبریک بگویم؟” (خب تعجبی نداشت که الیزابت عذر او را خواست). افراد رُک با اینکه به شما بگویند که واقعا درباره شما چه فکری می کنند، هیچ مشکلی ندارند، حتی اگر شما را دوست داشته باشند؛ آنها فقط درباره اینکه چطور کلمات را بیرون بریزند، هیچ راهنما و ایده ای ندارند. آنها در بهترین زمان ها، روی زبانشان کنترل کاملی ندارند، بنابراین وقتی شور و هیجانشان در جهت قضاوت بهتر پایمال می شود، ممکن است که لازم باشد که شما به فکر زره و لباس محافظ باشید. این برای محافظت از خود شماست.

4- آنها بهترین مشاور مد و لباس برای دیگران هستند

ممکن است از اینکه درباره آخرین قسمت از مجموعه لباس های انتخابی شما ابراز تنفر می کنند، چندان خوشتان نیاید، اما این، هرگز دلیل نمی شود که شما رفیق بی تعارف رک گویتان را در زمان خرید آخر فصل دنبال خودتان راه نیندازید. اگر قصد دارید تمام درآمدتان را برای خرید یک جفت جین جدید، خرج کنید، واجب است که مطمئن شوید که آیا در آن لباس، همانطور که لایقش هستید، به نظر می رسید؟ اگر همیشه موقع خرید دوست رُکتان را با خودتان ببرید، هرگز دامنی به رنگ استفراغ گربه نخواهید خرید!

5- آنها از اظهارنظرهای تند و تیز استقبال می کنند

اگر یک فرد رُک قصد داشته باشد که یک جدال کلامی با شما راه بیندازد، مطمئن باشید از اینکه این کار را می کند، لذت می برد. وقتی شما از دوست پسرتان می خواهید که اگر مایل است با هم برای تماشای یک فیلم خارجی به سینما بروید، و او می داند که شما به خوبی می دانید که او هیچ تمایلی به این کار ندارد، چرا به سادگی می گوید “نه متشکرم” ، وقتی که می تواند اینگونه پاسخ بدهد “من ترجیح می دهم که با هزاران برش کاغذ خودم را تکه پاره کنم و بعد در آب لیمو حمام کنم” ؟ این یک روش سخنوری برای ابراز دو منظور است اول تنفر او از این ایده سینما و دوم آزردگی خاطر او از شما، به خاطر مطرح کردن چنین پیشنهادی.

6- آنها وقتی مست باشند، واقعا مضحک و خنده دار هستند

الکل، زبان افراد را کند می کند، پس می توانید تصور کنید که با یک فرد بی تعارف و رُک چه می کند؟ به آن صحنه بامزه عصبی کننده در فیلم “دروغگو دروغگو” با درخشش “جیم کری” فکر کنید، زمانی که همکاران، در دفتر کار او را مجبور می کنند که بگوید درباره آنها چه فکری می کند. آنها فکر می کنند که او می خواهد آنها را اذیت کند، اما او واقعا جدی حرف می زند، مثلا وقتی به یکی از همکارانش می گوید “سیمونز دیگه پیر شده. باید سال ها پیش از بازی خارج می شد، اما مسئله اینه که اون نمی تونه توی خونه بمونه، چون از زنش متنفره”. این، دقیقا چهره یک شخص رُک، بعد از نوشیدن کمی مارتینی است. آنها در روز بعد، احتمالا نمی خواهند بدانند که شب گذشته درباره شوهر جدید یکی از همکارانشان چه گفته اند یا با افتخار درباره یک تپه گل و شل لزج بر روی یک تخته چوبی که اسم خودش را پیتزا گذاشته و در مهمانی سرو شده، چه اظهار نظری کرده اند. خوشبختانه فرد رُک گو که قرار است این بلاها بر سرش بیاید، کس دیگری ست نه شما. شما هم هرگز دلِ این را ندارید که با آنها بگویید، شب گذشته چه اتفاق هایی افتاده.

7- صمیمت آنها یک پدیده کمیاب و طلایی است

از آنجا که مردم معمولا صراحت را با طعنه یا منفی نگری همراه می کنند، مهربانی و صمیمت یک فرد رُک، تبدیل به گنجی گران بها می شود، زیرا وقتی که آنها از چیزی تعریف می کنند، واقعا راست می گویند. من در اینجا بخشی از “ویل و گریس” را به یاد می آورم که در آن، گریس (مثل همیشه) درباره یک قرار ملاقات پیش رو روده درازی می کند و از ویل می خواهد که گوش کند. ویل با همان صراحت ذاتی اش جواب می دهد “سر میز کفشاتو درنیار، کره رو با نون بخور و اگر پیشخدمت گفت که فلفل تازه می خوای، لطفا نگو که اگه مجانیه، آره.” بعد ازکمی مکث، ویل با متانت اضافه می کند “و … خیلی زیبا شدی.” از زمانی که افراد رُک، در صداقت، یک الگوی سفت و سخت را پیش گرفتند، شما نمی توانید مچ آنها را در حال انجام یک تعریف ریاکارانه و غیر واقعی از خودتان، بگیرید.

8- آنها با وجود همین صراحت، محبت نشان می دهند

گفته می شود که تقلید، شکل مهربانانه چاپلوسی است، اما وقتی با یک فرد رُک طرف هستید، این ماجرا بیشتر شبیه طعنه و کنایه ای می شود که به شما نشان می دهد که آنها چقدر برایتان ارزش قائل هستند. این، به این خاطر است که آنها می دانند که فردی پوست کلفت گیرشان آمده که طاقت صراحت آنها را دارد، بنابراین وقتی وارد یک مهمانی می شوید و آنها می گویند “واقعا منظورت اینه که رفتی موهاتو کوتاه کردی تا کله ت شبیه یه کاسه سالاد بشه؟” ، ممکن است که مدل موهای شما را دوست نداشته باشند، اما قطعا خودِ شما را دوست دارند. آنها فقط این چیزها را می گویند تا بدانند که برای تحمل آن، به اندازه کافی قدرتمند و محکم هستید یا نه.

9- آنها در مجاورت بچه هایی که گریه می کنند، (کنایه از افرادی که کم می آورند) واقعا ناراحت هستند

از آنجا که افراد بی تعارف و رُک، دوست دارند که در تمرین های گفتگو محور خود، از غرور دوستانشان استفاده کنند، دلشان می خواهد که دوستان بیش از حد حساس را قبل از اینکه زبان تیزشان را به کار بیندازند، میخکوب کنند. مدل موی کاسه سالادی، دامن استفراغ گربه ای، آقای دارسی- مثلا اظهار نظر تند و تیز درباره آشنایان نفرت انگیز شما- اینها همه روش ها و اصطلاحاتی است که افراد رُک، به وسیله آن شما را امتحان می کنند، تا ببینند تحملش را دارید، و اگر نتوانید گرمای این آتش را تحمل کنید، خب به سلامت. هیچ کس دوست ندارد که روی پوست تخم مرغ راه برود، مخصوصا اشخاص بی تعارف؛ به عنوان کسانی که احتمالا در اینکه با کمرویی و خجالت، مثل یک فیل رقاص، روی پوست تخم مرغ قدم بگذارند، استاد هستند. حقیقت این است که آنها این کار را انجام نمی دهند که مورد توجه قرار بگیرند؛ کاملا برعکس. افراد رُک، حقیقتا نمی خواهند که کسی را آزار بدهند (به ویژه کسانی که سزاوار آزار دیدن نیستند)، بنابراین ممکن است که گاهی عبارات بی ادبانه ای را خطاب به شما بیان کنند، آن هم فقط برای اینکه ببینند چه می شود، و اگر ببینند که واقعا باعث ناراحتی شما شده، حتما عقب می کشند.

10- آنها واقعا مبارزه طلب هستند

این یکی از خطرات شغلی است که وقتی دور ور بر چنین افرادی می پلکید، ممکن است به سراغتان بیاید. صداقت بی رحمانه آنها به این معناست که با راه انداختن یک جنگ تمام عیار، هیچ مشکلی ندارند. ممکن است هربار که برای غذا با آنها بیرون می روید، ناگهان دچار انقباض عضلات بشوید چون معلوم نیست هر بار چه سوژه ای را برای شکایت از خدمات پیدا می کنند. یا ممکن است زمانی که با کلی شکایت از قبیل “اگه قرار بود برای آماده شدن برنج این همه صبر کنم، حتما تقاضای ویزا می کردم و می رفتم چین.” بیرون می آیند، به زیر میز بخزید (یا حداقل بخواهید که این کار را انجام بدهید). شما هم با این قضیه کنار می آیید چون نیمی از اوقاتی که برنامه ای این چنینی دارید، مجبور نیستید پول غذا را بدهید. چرخ های پر سر و صدا و جیرجیرو، غذای مجانی هم دارند!

11- آنها همیشه دوست دارند تا درباره شما سخنرانی کنند

قرار است که بهترین دوست رُک گوی شما اولین کسی باشد که در مهمانی تولد 40 سالگی تان کباب درست کند. در مراسم ازدواج شما، آنها می خواهند که با تعریف کردن داستان هایی درباره زمانی که شما مست می کردید، مزه بریزند؛ زمانی که با مقوایی که به شکل لئوناردو دی کاپریو برش زده بودید، می رقصیدید. همانطور که قبلا هم گفتم، این روش آنها برای نشان دادن محبت است. آنها این داستان ها را دوست دارند، و همچنین شما را، چون برای آنها بساط گفتگوهای سرگرم کننده راه می اندازید. اگر آنها واقعا فکر می کردند که این گفته ها باعث تحقیر شما می شود، هرگز این حرف ها را نمی زدند.

12- آنها از عبارت “بهت گفته بودم اینطوری می شه” به وفور استفاده می کنند

شما ممکن است از افراد بی تعارف و رُک بخواهید که به شما توصیه هایی بکنند، چرا که می دانید آنها حقیقت را به شما خواهند گفت، حتی اگر قضیه به رنگ ماشین جدیدتان مربوط باشد یا اینکه مثلا نامزدتان حلقه نامزدی شما را از دستگاه های آدامس فروشی خودکار خریده است. پس بهتر است اگر نمی خواهید بدانید، سئوال نکنید، و اگر می پرسید، وقتی که با خوشرویی می گویند “فقط اگه واقعا می خوای بدونی، بهت می گم.”، به حرف آنها گوش بدهید. وقتی به شما توهین می شود، لایق شنیدن این جمله از طرف آنها هستید “من بهت گفته بودم.” پس لبخند بزنید و تحمل کنید. شما فعلا از پس ماجرا بر می آیید تا دفعه بعدی که اشتباهی مشابه را مرتکب شوید.

13- برای آنها برقراری ارتباط از طریق پیام یا ای- میل، بسیار دشوار است

قبلا درباره این حقیقت صحبت کرده ایم که افراد رُک گو، تمایل دارند که طعنه زدن را مثل یک رشته ورزشی در المپیک، تمرین کنند، اما یکی از چیزهایی که این طعنه ها را بامزه می کند، متن و محتوای آن است، به خصوص نشانه ای بصری و دیداری. اگر بهترین دوست شما در حالی که پوزخندی بر صورت دارد به شما می گوید که آنقدر ساده لوح هستید که احتمالا به شیطان هم اعتماد می کنید، در واقع در حال مهربانی کردن است. اما اگر همین حرف را در قالب پیام متنی بفرستد و فراموش کند که صورتک :-P را بفرستد، مطمئن باشید که این گفتگو پایان خوبی نخواهد داشت. این صورتک احتمالا اختراع شده تا خامی و در نتیجه ناراحتی های ناشی از گفتگوهای بی پرده ای مثل این را پراکنده و بی اثر کند. پس نوابغ دنیای امروز کامپیوتر کی می خواهند حروف و فونت مخصوص گوشه و کنایه را اختراع کنند؟

14- آنها همیشه باید با نوعی سلب مسئولیت، به افراد جدید معرفی بشوند

هر وقت افراد صریح و بی تعارف زندگی تان را به گروهی از دوستان، خویشاوندان، آشنایان یا همکاران معرفی می کنید، که قبلا با هم ملاقاتی نداشته اند، این معرفی معمولا با اظهارنظرهای لازم الاجرایی با این مضمون همراه است: “من مسئول هرچیزی که اون میگه نیستم. مخصوصا اگه تو بهش الکل هم داده باشی. زبونش مث یه آبشاره- مث نیروی طبیعت وحشی که انگار قصد نداره بایسته.” این به شدت مهم است که شما پیش بینی های احتیاطی لازم را با یک دو جین شوخی و گوشه و کنایه های سالم انجام داده باشید، تا دیگران بدانند که رفتار دوست صریح اللهجه شما بیشتر پارس کردن است تا گاز گرفتن. این کار، امکان دلخوری های بعدی را کم می کند، و باعث می شود که همه کسانی که در مهمانی کریسمس حضور دارند، از شما تشکر کنند.

15- آنها به شما یاد می دهند که از خودتان دفاع کنید

چوب و سنگ ممکن است استخوان های شما را بشکنند، اما اگر مدتی بگذرد و زمان کافی را در کنار یک آدم بی تعارف سپری کنید، مطمئن باشید که هیچ جای کبودی بر ضمیر و درونتان باقی نمی ماند. بزرگترین مزیت شناخت آدم هایی که هر چیزی را همانطور که می بینند به زبان می آورند، یادگیری این مطلب است که کلمات و گفته های تند و زننده و آزاردهنده را با استفاده از زره عاطفی تان منحرف می کنید. قرار نیست هر کسی که با او ملاقات می کنید، فکر کند که شما انسان ویژه ای هستید. همه ما به هنگام انتقاد ازکارمان، تغییرات ناگهانی شخصی مان، روابطمان و ظاهرمان، آسیب پذیر می شویم. بررسی و موشکافی های اجتماعی بخشی از زندگی است، و اگر مردم به نقاط ضعف یکدیگر اشاره ای نکنند، ما هر گز رشد نخواهیم کرد. شما می توانید انتخاب کنید که به کنجی بخزید و در مسائل پیش رویتان غرق شوید، یا اینکه می توانید 5 دقیقه در تا حد انفجار خشمگین شوید و بعد به زندگی عادی تان برسید. هانقدر که افراد رُک و بی تعارف گاهی اوقات می توانند آزاردهنده باشند، همانقدر هم می توانند در هنگام رویارویی با تمسخر و استهزا، به شما درس هایی درباره ارزش اعتماد به نفس بدهند.

 

اختصاصی زیبایی ایرانی – روانشناسی