5 اشتباه والدینی که از یکدیگر جدا شده اند

5 اشتباه والدینی که از یکدیگر جدا شده اند

جدایی برای همه افراد مشکل است، اما کودکان به طور ویژه ای در معرض خطر قرار دارند. کودکان طلاق اغلب احساس می کنند که با قطع رابطه پدر و مادر به انتهای خط رسیده اند. برخی از کودکان با مشکل از دست دادن یکی از والدین مواجه می شوند. برخی از کودکان مجبورند با یکی از والدین زندگی کنند که نتواند کارهای روزمره آنها را انجام دهد مانند درست کردن شام و یا کمک به تکالیف مدرسه.
بسیاری از کودکان زخم های جنگ و دعوای طلاق والدین در کودکی را تا بزرگسالی به دوش می کشند و این زخم ها هیچگاه بهبود نمی یابند. اما، والدینی که قصد جدایی از یکدیگر را دارند می توانند از این آسیب ها با مدیریت رفتارشان قبل از خشک شدن جوهر برگه طلاق جلوگیری کنند.

1- از رساندن پیغام ها به یکدیگر از طریق فرزندتان خودداری کنید.

بسیاری از والدین تلاش می کنند تا از طریق فرزندانشان با یکدیگر رابطه برقرار کنند. این کار باعث ایجاد فشارهای عصبی و احساسی بر آنها می شود و آنها را وادار می کند تا یک راه حل را ایجاد کنند که والدینشان نتوانسته اند کنترل کنند. ایمیل یک ابزار خوب برای ارتباط با همسر سابقتان است. می توانید بدون ایجاد هیچ اثر منفی بر روی فرزندتان، به راحتی با یکدیگر رابطه برقرار کنید.
اگر نیاز دارید که با همسر سابقتان صحبت کنید، مراقب باشید که این کار باعث عصبانیت فرزندتان نشوند.

2- با یک درمانگر در ارتباط باشید.

نوجوانان دوست دارند که همه چیز را کنترل کنند و طلاق منجر به واژگونی آنها می شود. از جزئیات طلاق و یا احساسات خود درباره همسرتان با فرزندانتان صحبت نکنید. اگر در این زمینه نیاز به کمک و درمان دارید، بهتر است که به یک درمانگر مراجعه کنید زیرا با گفتن حقایق و مسائلی در این باره به فرزندانتان، فقط باعث آسیب های روانی به آنها خواهید شد.

3- فرزندانتان را درک کنید.

فرزندان ما نیاز دارند که ما آنها را درک کنیم. بعد از جدایی و طلاق، احساسات آنها جریحه دار می شود. به صحبت های آنان گوش دهید و به آنها نگویید که چه فکری می کنند. ممکن است سخت باشد، اما هیچگاه همسر سابق خود را مورد انتقاد قرار ندهید. به سوالات فرزندانتان به خوبی پاسخ دهید. به عنوان یک پدر یا یک مادر، نیازی نیست که یک راه حل داشته باشید، شما فقط به آنها گوش دهید.
به احساسات فرزندانتان احترام بگذارید و این باعث می شود که روح آسیب دیده آنها به ندرت بهبود بخشیده شود.

4- از ورود یک نفر سوم خودداری کنید.

تعطیلات فرزندانتان را با همسر سابقتان پر کنید. چیزی نگویید که باعث ایجاد استرس و آزا آنها شود. سعی کنید که این دوران را برای او با سرگرمی پر کنید و روح آنها را آزرده نکنید.

5- آسیب های وارد شده به فرزندانتان را مداوا کنید.

بسیاری از والدینی که از یکدیگر جدا شده اند ممکن است باعث ایجاد آسیب هایی غیر عمدی به فرزندانشان شده باشند. آیا می توانید این آسیب ها را مداوا کنید؟ اگر اشتباهاتی صورت گرفته است، بهتر است که موارد ذیل را دنبال کنید:
• از فرزندانتان عذر خواهی کنید. به آنها بگویید که از این فاصله ایجاد شده متاسف هستید.
• به طور واضح و جزئی، به اشتباهاتی که رخ داده است اعتراف کنید و سپس متعهد شوید که رفتار خود را از حالا تغییر خواهید داد.
• علائم مطمئن و مشخصی را به فرزند خود یاد بدهید. به طور مثال، به او بگویید هنگامیکه شما در حال انتقاد از همسر سابقتان هستید دست خود را بالا ببرد و این می تواند یک علامت برای شما باشد و می توانید این کار را به سرعت متوقف کنید.

اختصاصی زیبایی ایرانی