7 فایده اساسی کیک بوکسینگ که باید از آنها مطلع باشید

7 فایده اساسی کیک بوکسینگ که باید از آنها مطلع باشید

سه سال پیش تصمیم گرفتم که در یک باشگاه کاراته محلی عضو شوم (عضویت از طریق گروپُن (گروپ+کوپن)- وبسایتی که برای بعضی باشگاه ها یا شرکت های محلی یا بین المللی گواهینامه و بلیت های تخفیف دار ارائه می دهد). فکر می کردم که باید کار جدید و متفاوتی برای امتحان کردن باشد. در ابتدای کار کمی نگران رفتن به چنین جایی بودم اما این نگرانی، چندان طول نکشید. مربی، در حالی که همه افراد آنجا به جنب و جوش و گرم کردن مشغول بودند، همه چیز را به من نشان داد. درست است که در ابتدا کمی مبتدی و خام بودم اما نه تنها این هم چندان طول نکشید بلکه بسیار هم جالب بود.
من دونده هستم، با ران هایی بسیار سفت و سخت که به این سختی عادت دارند. و همچنین من کمر درد دارم. با دو بار در هفته و به مدت یک ماه تمرین کیک بوکسینگ، علاوه بر اینکه کمر دردم به طور کامل از بین رفت، در انعطاف بدن هم، پیشرفت بسیار خوبی داشتم. و حالا چند تا از فواید کیک بوکسینگ:

1-     افزایش انعطاف

شما در طول تمرین های که برای گرم کردن بدن در باشگاه دارید، حرکات کششی زیادی را در ناحیه ران ها و شانه ها انجام می دهید. به اضافه اینکه همان تحرک حین تمرین که شامل ضربه به جلو وپهلوها است، دامنه حرکت ران های شما را افزایش می دهد.

2-    افزایش حداکثر مصرف اکسیژن  (VO2 max) بوسیله HIIT

کیک بوکسینگ معمولا به صورت راندی برگزار می شود. هر راند معمولا در حدود 2 تا 3 دقیقه طول می کشد و با یک زمان استراحت کوتاه 30 تا 60 ثانیه ای که با توجه به شدت کار و به تشخیص مربی، تعیین می شود، ادامه پیدا می کند. این به عنوان تمرین بسیار شدید با وقفه (اسم لاتین) در نظر گرفته می شود. با انجام تمرین های با وقفه و رسیدن به آستانه لاکتات (تمرین های هوازی)(زمانی از تمرین پرفشار که لاکتوز در جریان خون وارد می شود)  یا حتی کمی انجام تمرین های غیر هوازی، شما قلبتان را تمرین می دهید که مفید تر کار کند. و این کار حداکثر مصرف اکسیژن  ( VO2 max) شما را بالا می برد و این به معنی پیشرفت تناسب اندام شماست. این مبحث از علم ورزش های مبارزه ای درباره حداکثر مصرف اکسیژن ( VO2 max) در رابطه با هنرهای رزمی مختلف بحث می کند.

3-    افزایش توان تحمل عضلات

بسیاری از حرکات در کیک بوکسینگ تکراری و با گام های سریع انجام می شوند. ضربه های (مشت) سرعتی با ضربه های قدرتی، و ضربه های (لگد) فوقانی  با هر چیز دیگری که مربی بخواهد، ترکیب می شوند. و بی وقفه، در طول 2- 3 دقیقه هر راند ادامه می یابد. ماهیچه ها آنطور که شما فکرش را می کنید فرصتی برای بازیابی توان دوباره ندارند! و این به عضلات شما تمرین می دهد که بیشتر کار کنند و ساختار پرتحمل تری داشته باشند.

4-     کاهش استرس/افزایش سلامت روانی

آیا تا به حال روز پر استرسی داشته اید، طوری که دوست داشته باشید فریاد بزنید یا به چیزی لگد بزنید؟ خب، حالا شانس این کار را دارید. مشت ها و لگدها معمولا برای افزایش شدت، با یک بازدم قوی و صداهای بلند همراه می شوند. این مسئله می تواند مشوق شما باشد اما در استفاده از این صداها، آنقدر دیوانه بازی درنیاورید که مردم از شما فراری شوند! بعد از اتمام کلاس، شما همیشه احساس بهتری نسبت به وقتی که در راه کلاس بودید، خواهید داشت. اگر به طورکلی آدم پر استرسی هستید، این ورزش برای شماست.

5-    کالری سوزی بالا

برنامه های سخت مربوط به تناسب اندام، خودشان به گونه ای استرس زا هستند.بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تا جایی که ممکن است تمرین های خود را باکیفیت و موثر کنید. کیک بوکسینگ بین 600 تا 800 کالری را در هر ساعت تمرین می سوزاند. و این فوق العاده ست! نه تنها در این شرایط کالری می سوزانید، و با هماهنگی و افزایش تحمل، تناسب اندام خود را بهتر می کنید، بلکه استرس ها و اضطراب خود را هم به فراموشی می سپارید.

6-    افزایش تناسب و تعادل عضلات

یک کلاس عملی، برای اطمینان شما از اینکه روی قسمت راست بدن خود به اندازه قسمت چپ آن کار کرده اید یا نه، حتما از طراحی مناسبی برخوردار است. شما به زودی خواهید فهمید که انجام بعضی حرکات توسط یک سمت بدن، به مراتب آسان تر از انجام آن با طرف دیگر بدن است. با گذشت زمان، سمت ضعیف تر بدن هم می آموزد و با تناسب بهتری عمل خواهد کرد. این مسئله در بدن شما شکلی از تعادل را ایجاد می کند و شما نتیجه این تعادل را در سایر بخش های زندگی خود مثلا موقع آوردن خواربار به خانه، هم مشاهده خواهید کرد! همچنین اگر ورزش های دیگری از قبیل دو یا فوتبال یا … را انجام دهید، حتما متوجه تعادل بهتری که در عضلات شما پدید آمده است، خواهید شد.

7-    هماهنگی کل بدن

با گذراندن دوره های بالاتر و پیشرفته تر کیک بوکسینگ، من واقعا فکر می کنم که هیچ عضله ای در بدنم باقی نمانده باشد که در طول یک کلاس به کار گرفته نشده باشد! به این ترتیب تمام بدن به هماهنگی مناسبی می رسد. گذشته از مشت و لگد زدن، تمام انواع ورزش های سوئدی (ورزش های بدون وسیله) در این ورزش ترکیب شده است.
شما به هیچ عنوان نمی توانید چنین تمرین هایی را کنار بگذارید، زیرا در عوض تمام سختی ها فواید بسیاری دارند. و هر چقدر هم که ابزار و تجهیزات ورزشی جلو بروند، شما فقط به دستکش های بوکس و بندهای دست احتیاج خواهید داشت و بسته به اینکه کجا این کلاس ها و دوره ها را گذرانده باشید، احتمالا این وسایل را هم در اختیار شما خواهند گذاشت. علاوه بر اینکه در خیلی جاها این کلاس ها به صورت رایگان ارائه می شود.

اختصاصی زیبایی ایرانی